Modřanská zvonice

veronika šubrtováGalerie Modřanská Zvonice

Zvonice se nachází v městské části Praha 12 – Modřanech, vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie, v parku mezi ulicemi Pod Sady a K Dolům. V blízkosti je tramvajová zastávka Nádraží Modřany (tram č. 3 a č. 17) a autobusová zastávka Obchodní náměstí (bus č. 165 a č. 139).

(Otevřeno od března do listopadu, v době konání akcí a po telefonické domluvě)

Na kopci, který je dominantou starých Modřan, v prostorách gotické zvonice vlastněné pražským arcibiskupstvím, se nachází galerie Modřanská Zvonice. Je každoročně v provozu od jara do podzimu, v závislosti na počasí a každý rok nabídne průměrně šest výstav a stejný počet doprovodných akcí, jako jsou koncerty, promítání filmů, divadelní představení a dílny pro děti.

Galerie Modřanská Zvonice zahájila svůj provoz symbolicky 17. listopadu 2011. U jejího zrodu stáli místní výtvarníci Ctirad Landa a Denis Anfilov společně s Jitkou Landovou a Alešem Vymětalem. Tato čtveřice začala pořádat výstavy pod širým nebem v listopadu předchozího roku na nepoužívaných nástěnkách modřanského konzumu Jaro. Záhy však jejich pozornost padla na nepoužívaný, zanedbaný objekt Zvonice a po jednání s Pražským arcibiskupstvím získali tuto budovu do pronájmu.

Výstavní program reflektuje současné české umění, zejména malbu, sochu a fotografii. Do budoucna kurátoři plánují rozšířit výstavní portfolio o současnou architekturu a design. Dosud nerealizovaným přáním je také uspořádat zde sochařské symposium, které by si vzalo za úkol obohatit veřejný prostor této městské části uměleckými díly.

Do dnešního dne proběhlo ve Zvonici přes třicet výstav. Vystavovali zde například Patrik Hábl, Dagmar Šubrtová, Diana Winklerová, Tomáš Kubačka a Igor Grimmich. V letošním roce to byla zejména výstava úspěšného současného malíře Martina Salajky, nesoucí název „Death Mental“, která se dočkala nejen nebývalého zájmu návštěvníků, ale zajímavou reportáž o ní přinesla i Česká televize.

Stavba Modřanské Zvonice má zajímavý oktogonální půdorys s netradičně řešeným vnitřním prostorem. Proto zde nejlépe vypadají výstavy, které umělci koncipují přímo pro tento prostor. Taková je například současná výstava modřanského výtvarníka pracujícího pod pseudonymem Ivan van Chrasten nazvaná „Kult“. Jedná se o experimentální instalaci skulptur z bludných balvanů, která nejlépe vynikne za večerního osvětlení.

Galerii Modřanská Zvonice spravuje nezisková organizace o.s. Zvonice, která spolupracuje s dalšími místnímu sdruženími na společném cíli, kterým je oživit kulturní a společenské dění v Modřanech, posilovat zdejší sousedské vztahy a budovat místní komunitu. Galerie by nemohla fungovat bez grantů Městské části Praha 12 a bez nadšení svých provozovatelů a jejich přátel, kteří věnují údržbě a opravám tohoto objektů svůj volný čas a prostředky.

Mgr. Veronika Šubrtová
kurátorka

Post Tagged with