Konec hazardu na Praze 12

Ing. Eva Tylováautorka: Ing. Eva Tylová

Konec hazardu na Praze 12

Tak už jsme se dočkali, zavřely se všechny herny a kasina na Praze 12. Podle informace z Ministerstva financí nemá v této chvíli licenci již žádný výherní automat na Praze 12. http://data.mfcr.cz/cs/dataset/prehled-povolenych-technickych-hernich-zarizeni/resource/3b559259-0ab0-488b-8084

Hazard ničí životy nejen hráčů, ale i jejich rodin. Podle výzkumů více než 50 % hráčů je závislá na sociálních dávkách či jejich příjmy jsou pod hranicí chudoby. Hráči prohrávají v bezedných automatech nejen svoje peníze, ale i peníze z rodinného rozpočtu. Děti pak nemají peníze na obědy ve škole, manželka na opravu zubů, rodinu tak hráč úplně ožebračí, často jí prohraje i střechu nad hlavou. Peníze na hraní si půjčují od lichvářů, což roztáčí další kolotoč dluhů.

Proti hazardu vystupuji od počátku svého působení v zastupitelstvu.Úplný zákaz provozování hazardních her na celém území Městské části Prahy 12 tzv. „nulovou toleranci hazardu“ schválilo zastupitelstvo již v roce 2011, kdy jsem v radě působila jako místostarostka. Tento zákaz je zakotven v obecně závazné vyhlášce č. 10/2013 Sb. hl. m. Prahy. K tomu, aby tento zákaz byl realizován, však musí Ministerstvo financí (na základě výše uvedené vyhlášky) všechna povolení k provozování hazardních her vydaná na území Prahy 12 zrušit. Ministerstvo financí (Mf) pod vedením náměstka Závodského od roku 2013 zrychlilo odebírání licencí videoloterijních terminálů, ale není to jednoduché. V jedné herně či kasinu je několik desítek přístrojů. Každý z nich musí mít, aby mohl být provozován, samostatnou licenci a tu je třeba zrušit v samostatném správním řízení, které vede odbor Mf, provozovatel se může odvolat k ministrovi Mf, což také všichni provozovatelé dělají, čímž se natáhne řízení na více než 1 rok.

Provozovatelé hazardních her využívají všechny odvolací prostředky a zdržovací taktiky, ale konec jejich legálního provozu nastal i na Praze 12. Ale pozor, ještě není vyhráno. Další taktikou provozovatelů hazardních her je přeměna provozoven na soukromé kluby tzv. černé herny. Ty jsou samozřejmě ilegální. Tomu je třeba zamezit zvýšenou kontrolou. Od letošního roku podle nového zákona přebral kontrolu nad hazardem celní úřad. Ten je akční, např. již zabavil nelegální automaty na Praze 4, http://zpravy.idnes.cz/celnici-zatah-nelegalni-herny-d2l-/krimi.aspx?c=A170210_115020_krimi_pku

Ředitel pražského celního úřadu obeslal všechny radnice s nabídkou na spolupráci při kontrole hazardních provozoven. Za klub zastupitelů SZ, s podporou Pirátů a LES budeme požadovat, aby radnice ve spolupráci s celním úřadem při kontrole hazardu postupovala razantně vůči všem černým provozovnám. Pokud byste v naší městské části objevili místo, kde by se mohla skrývat ilegální herna, kontaktujte Celní správu, případně nás na mailu eva.tylova@ecn.cz ,podáme podnět za Vás.

Ing. Eva Tylová
Zastupitelka za Stranu zelených s podporou Pirátů a LES

Post Tagged with 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + 17 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.